Gül Çatı, çatı ustanız 1970' den günümüze değişmez kalitesi ile emin imza.

Tel: 0 (212) 655 86 53

Gül Çatı İrtibat Telefonu

Çatı Kaplama neden önemlidir ?

Çatı Kaplama neden önemlidir ?

Bir çatının görevi, bir evin en üst kısmına gelen rüzgar kuvvetleri ve rüzgar odaklı yağmur gibi rüzgar etkileri ve darbesini yakalayıp bu baskıyı en azami değerlere indirgemektir. Özellikle evler için bu çatıların güçlü olması çok önemlidir, aksi takdir de yağmur suyu çatı altına iner ve çatınız da biriken yağmur suları, kar sularının evinize, binanıza  akması, çökmesi kaçınılmazdır. Bu durumda evin yatak odası, banyo, salon, oturma odası, mutfak gibi bölümlerine zarar vermesine neden olur. Gül çatı  olarak sizlere bazı bilgilendirmeler yapmak istiyoruz, çatının üç hayati özelliği vardır;

 1. Evinizi kuru tutan kaplama, çatıyı örtmeyi destekleyen ve çatının şeklini koruyan tüm yapıdır (kılıf ve çerçeveleme) bu çatı yapısı ile aşağıdaki duvarlar ve tavanlar arasındaki bağlantıları izole ederek çatı yapısı güçlendirilir.
 2. Çatınızın sert rüzgarlar, fırtınalar karşısında evinizi savunma yeteneğini değerlendirirken, çatıdaki tüm unsurları dikkate almanız çok önemlidir. Çünkü hepsi evinizi korumak için hayati önemde roller oynar ve bu roller gerçekten büyük önem taşır. Çatı üstten başlayarak şöyledir:

Çatı kaplama

 • Çatıyaşam alanlarınız için bir şemsiye görevi görür yağmur, rüzgar, ultraviyole ışınları ve kar bu malzemelerin bozulmaya eğilim göstermesine neden olur. Çatılar diğer tüm çevresel etkilere (ısı, yağmur, kar, fırtına) maruz kalmaktadır. Bu etkilerin çoğu çatı kapakları üzerine yüklenir  çatı suya dayanıklı olduğu sürece yerinde kalır ve çatıya ekstra bir yüzey sağlar ki (sık kağıt, nihai çatı kaplaması uygulamasından önce çatılarda görmüş olabilirsiniz) çatı kaplaması yapıldıktan sonra altına su girip yaşam alanlarınıza zarar vermesin.
 • Gül çatı diyor ki; hangi çatı kaplamamarkası olursa olsun ilk dikkat etmeniz gereken malzemenin suya dayanıklı olup olmadığıdır. Çatı kaplama yapılırken bu suya dayanıklı kılıfın düzgün tutturulması hayati önem taşır, çünkü çatılardaki emme kuvveti ayakta duran bir adamın büyüklüğündeki bir alanda bir insanın ağırlığını aşabilir. Bu işlem doğru yapılırsa suyu çatıdan aşağı itmez aksine dışardan gelen kuvvetler ile suyun çatınızdan akıp gitmesine yardımcı olur.
 • Çatı çerçeveleme
 • Çatı kirişleri ve çeşitli çatı bağlantı üyeleri veya kafes ile birlikte tavan kirişlerinden oluşur. Bu çerçeve oldukça sağlam bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Sık sık tavan kirişleri ve kirişleri içine alan çerçeveli veya üçgen çatı makası yerleşik bir çatıçerçeveleme parçası olarak bu kılavuzda yer alır. Bu çatı duvarların yeterince güçlü olması ve kabin duvarında hem içe hem de dışa dönük rüzgar kuvvetlerine direnmek için yeterince bağlanmış sabitlenmiş ve paralel olması gerekir.
 • Yapısal destek saçak ve beşik çıkmalar çatıçerçevelemenin bir parçasıdır ve düzgün bağlanmış çıkıntılar rüzgar kuvvetlerine ve çatıda yüksek baskılara dayanabilir olması için çatı çerçevesine entegre olması gerekir.
 • Duvarlara olan bağlantıları aşağıda tutun ve kirişleri kafeslere basılı olduğundan emin olun, böylelikle eviniz rüzgar tarafından uygulanan kuvvetlere karşı koyabilir ve sistemli olur.
 • Son olarak, çatıların çoğunda havalandırma sistemi yoktur, havalandırma sistemi olmayan çatılar uzun vadede çatı için çok zararlıdır. Havalandırma sistemi olan çatılar ise uzun vadede oldukça güvenilir ve sağlıklı olur Gül çatı olarak çatınızın ömrünü uzatmak için mutlaka havalandırma sistemli çatılara önem gösterin. Bir fırtına sırasında yalıtımın ıslanması, tavanların çökmesine ve çatlakların büyümesine neden olabilir böylece evinize su girme olasılığı yükselebilir. Böyle durumlar ile karşılaştığınızda tadilatişlerinizi bu işte uzmanlaşmış firmalara vermenizi öneriyoruz.
 • Rüzgarlara karşı dirençli çatı nasıl olur
 • Çatı kaplaması sizin yaşam alanlarınızı koruyan en kritik, en önemli parçasıdır. Çünkü çatı kaplamasışiddetli rüzgarlar karşısında dışarıdan gelen rüzgarlara ve yağışlara karşı ilk savunmanızdır. Tarihsel olarak bu savunma hattındaki en zayıf unsurlardan biri olmuştur. Yurt dışında ki çeşitli büyük fırtına, kasırga gibi doğal afetlerde misal  Andrew KasırgasındaUlusal Konut Geliştirici Araştırma Merkezi Ulusal Birliği tarafından yapılan bir araştırma, çatılarda oluşan en yaygın hasarın çatılarda olduğu yapılan anket ve araştırmalara göre tespit edilmiştir ve bu anketler sonucunda konutların çatılarının yüzde 77’sinin ciddi şekilde etkilediğini gösterdi. Çatı kaplamalarındaki bu hasar, Andrew Kasırgası sırasında ve sonrasında ciddi su hasarına neden oldu. 2004 ve 2005 kasırgaları sonrasında yapılan hasar araştırmaları da çatı örtüsü hasarının         sıklığını vurguladı. Yine bir yurt dışında meydana gelen Charlie Kasırgası tarafından etkilenen ve bir sigorta talebinde bulunacak kadar hasar gören evlerin yüzde 95’inde çatıda bir miktar çatı hasarı vardı. Çalışmalar, bir kasırga sırasında çatı örtüsünün hasar görmesinin ardından gelen yağmur fırtınalarında büyük miktarda su hasarına neden olabileceğini de vurguladı. İlk su girişimi ve daha sonraki sızıntı, önemli sorunlarına yol açabilir. Aşağıdaki linklerde, hasar görmüş çatı kaplamalarının durumunu görüp değerlendirmeniz de fayda var ve çatı kapağınızın direncini daha en üst seviyeye çıkarmaya yönelik önerilerimize bakmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayflar sizlere  yardımcı olmak için hazırlanmıştır ve çatılarınızı en iyi şekilde tadilat etmek için sizlere 30 yılı aşkın tecrübemizle hizmet vermekten mutluluk duyacağız ve daha sonra en üst düzeye çıkarmak için önemli faktörler hakkında rehberlik sağlamak için yanınızdayız. Yeniden tavan yaptırdığınızda  yeni çatınızın direnci veya çatılar hakkında önemli bilgileri, terimleri sizler ile paylaşmak için her zaman burada olacağız.
 • Bu konularda veya diğer bütün tadilatkonularında sizlere kılavuz olacağız, özellikle çatı ve çatı türleri konusunda www.gulcati.com.tr sitemizi takip edebilirsiniz böylece çatınızın durumunu kendi kendinize değerlendirebilirsiniz. Sizlere çatı ve çatı kaplamaları konusunda yukarıda anlatılan bütün detayları dikkatlice okuyunuz.Çatı kapaklarıda, çatı kapakları türlerine göre farklı değerlendirileceğini unutmayın.Bu tip çatı kaplama türleri ve çatı kapaklarını nasıl değerlendireceğinizle ilgili temel bilgileri bulmak için mutlaka sitemizi ziyaret ediniz bu konuda gül çatı  sizlere oldukça yardımcı olacaktır.
Hemen Ara
Konum